Kolejne tygodnie w jednym z poznańskich wydawnictw zapowiadają się bardzo interesująco. Na jakie pozycje warto zwrócić szczególną uwagę?
Ukazująca się w styczniu książka autorstwa amerykańskiego pisarza to sequel powieści „Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata”. Opowieść z gatunku young adult zyskała dużą popularność wśród czytelników na całym świecie, dlatego artysta zdecydował się na poszerzenie tej niezwykłej historii rozgrywającej się w Stanach Zjednoczonych w latach 80. Powieść opowiada o dwójce młodych chłopców, których połączyła wyjątkowa relacja. Bohaterowie będą musieli zmierzyć się nie tylko z wymagającą rzeczywistości, a ale także podejmowaniem ważnych decyzji, dorastaniem, miłością, przyjaźnią i rodzinnymi relacjami. Premiera młodzieżowej powieści „Arystoteles i Dante przepadają w toni życia” zaplanowana jest na 11 stycznia.
Znana polskim czytelnikom autorka nietuzinkowych powieści kryminalnych i thrillerów powraca ze swoim najnowszym dziełem. Tym razem akcja jej powieści rozgrywać się będzie na terenie granicy polsko-rosyjskiej, gdzie w wyniku pomyłki żołnierza polskich sił Wojskowej Obrony Terytorialnej ginie cywil. Akcja powieści oparta jest na napięciu, jakie powstaje między służbami mundurowymi, które za wszelką cenę chcą bronić własnych interesów i tragedii, do której te spory doprowadzają. „Terytorium” to trzymający w napięciu thriller, w którym autorka pokazuje tragiczne skutki nienawiści, uprzedzeń i sytuacji, w której broń trafia w nieodpowiednie ręce.
Kolejna pozycja premierowa to propozycja dla miłośników reportażu. Książka Olgi Wachnik to świadectwo wyjątkowej komórki polskiego wojska, czyli Samodzielnego Batalionu Kobiecego im. Emilii Plater. Formacja powstała w 1943 roku z dziewcząt i kobiet wywiezionych w czasie II Wojny Światowej na Syberię.
Zadaniem batalionu była pomoc na froncie i powrót do rodzinnych ziem. Kobiety wchodzące w skład batalionu nosiły ciężką broń, dowodziły męskimi oddziałami liniowymi, były spadochroniarkami, snajperkami i zwiadowczyniami. Po wojnie miały zostać zapomniane przez historię i w ciszy miały powrócić do swoich „kobiecych” obowiązków. Poruszający reportaż przywraca je na ważną kartę historii wojska polskiego, pokazując sylwetki bohaterek tamtych wydarzeń. Premiera historycznego reportażu została zaplanowana na 25 stycznia.
Ostatnia propozycja od Wydawnictwa Poznańskiego będzie dostępna dla czytelników od 8 lutego. Szymon Zdziebłowski, archeolog, dziennikarz naukowy i pisarz, przybliża skrywane dotąd tajemnice i teorie spiskowe dotyczące piramidy Cheopsa. W swojej książce ukazuje najważniejsze fakty oraz mity, a także pokazuje, jak mogła przebiegać budowa jednego z najbardziej okazałych grobowców Starożytnego Egiptu.
Zdj. główne: Christin Hume/unsplash.com