Polecamy

Życie zaczyna się po czterdziestce? Czasami tak!

Życie zaczyna się po czterdziestce? Czasami tak!
/
/
Dobre życie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Boimy się procesu dojrzewania i starzenia. Kolejne urodziny – szczególnie z czwórką z przodu – wywołują w nas panikę, bo oznaczają, że okres pierwszej młodości mamy już za sobą. Ale czy faktycznie dojrzały wiek ma tyle wad? Może życie zaczyna się właśnie po czterdziestce?

Dojrzewanie i starzenie się są naturalnymi procesami, które dotyczą każdego z nas. Mimo to nie jesteśmy na nie gotowi. Świadomość, że z roku na rok stajemy się starsi, wywołuje w nas lęk. Żywimy przekonanie, że od pewnego wieku czekają na nas tylko ograniczenia. Tak widzimy między innymi czterdzieste urodziny, jakby czwórka z przodu nadmiernie – i oczywiście negatywnie – rzutowała na nasze dotychczasowe życie, zdrowie, wygląd, sukcesy, poczucie szczęścia. Przekroczenie tej magicznej granicy nie sprawi, że z dnia na dzień staniemy się bezużyteczni i niedołężni. Tak naprawdę to tylko od nas zależy, jak będziemy się mierzyć z naturalnym procesem dojrzewania i jak wykorzystamy każdy etap w życiu.

Czy życie może zacząć się po czterdziestce? Może! Ale może też trwać w najlepsze już wcześniej. Wcale nie musimy czekać na ten etap, ale też nie musimy się go obawiać. Więc jak to jest z tym życiem po przekroczeniu czterdziestki?

Dlaczego „życie zaczyna się po czterdziestce”?

Z pewnością każdemu z nas obiło się o uszy popularne powiedzenie, że życie zaczyna się po czterdziestce. Z jednej strony brzmi ono jak mantra powtarzana przez ludzi, którzy boją się starzenia, ale na siłę próbują siebie przekonać, że wcale nie będzie tak źle i najlepsze jeszcze przed nimi. Z drugiej, słysząc takie słowa, można odnieść wrażenie, że życie na wcześniejszych etapach nie może być wystarczająco udane, dopóki nie przekroczy się czterdziestki. Oba przekonania są dosyć szkodliwe i prawdopodobnie niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. Ten okres, z czterdziestką na karku, może być równie fascynujący jak każdy poprzedni, ale i każdy kolejny. Z pewnością w tym wieku ma się już pewne doświadczenia i umiejętności, z których powinniśmy być dumni.

Stabilizacja zawodowa i finansowa

Czterdziestka często napawa strachem, a powinna raczej kojarzyć się ze spokojem i stabilizacją. W tym wieku zazwyczaj mamy już ugruntowaną pozycję zawodową i finansową płynność. Nasze dzieci często są już starsze i nie wymagają ciągłej opieki, dzięki czemu mamy więcej czasu dla siebie. A skoro mamy pieniądze i czas, to możemy wykorzystywać je w dowolny sposób, na przykład podróżować po świecie, brać udział w różnych warsztatach i kursach. I w takim kontekście powiedzenie, że życie zaczyna się po czterdziestce, jest jak najbardziej trafne.

Akceptacja

Im jesteśmy starsi, tym bardziej siebie akceptujemy. W młodszym wieku bywamy bardzo samokrytyczni, sami sobie wytykamy niedoskonałości i mankamenty urody. Staramy się dążyć do perfekcyjnego wizerunku. Z wiekiem uczymy się doceniać możliwości swojego ciała, ważniejsze staje się to, żeby dobrze działało, a nie dobrze wyglądało.

Świadomość

Po czterdziestce jesteśmy bardziej świadomi. Wiemy, co lubimy, a czego nie. Wiemy, co sprawia nam przyjemność, a czego musimy unikać, aby nie czuć przykrości. Zdajemy sobie sprawę z własnych słabości, ale znamy też swoje mocne strony. Jesteśmy pewni swojej wartości, nikomu nie musimy nic udowadniać i nie musimy udawać kogoś innego. Mając świadomość tego, co przeżyliśmy, dobrze czujemy się we własnej skórze. I to jest chyba najlepsze w życiu po czterdziestce.

Zdjęcie główne: NIPYATA!/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać idealny kask narciarski – poradnik dla całej rodziny
/
Jak wybrać idealny kask narciarski – poradnik dla całej rodziny
Od pomocy w dobraniu rozmiaru po sprofilowanie pod rodzaj jazdy - oto wyczerpujący poradnik, który pomoże Ci i Twojej rodzinie znaleźć idealny kask narciarski.
Poradnik parzenia idealnej filiżanki kawy: odkryj nasze unikalne gatunki z całego świata
/
Poradnik parzenia idealnej filiżanki kawy: odkryj nasze unikalne gatunki z całego świata
Odkryj sekrety przyrządzania doskonałej kawy z naszego poradnika. Poznaj unikalne gatunki ziaren z różnych zakątków świata i zrozum, jak każda z nich wpływa na smak Twojego napoju.
Odkrywanie tajników kulinariów – jak kursy gotowania mogą zainspirować twoją kreatywność
/
Odkrywanie tajników kulinariów – jak kursy gotowania mogą zainspirować twoją kreatywność
Czy kiedykolwiek chciałeś rozpocząć swoją kulinarną podróż, ale nie byłeś pewien skąd zacząć? Dowiedz się, jak kursy gotowania mogą otworzyć nowe drzwi do twojej kreatywności.