Polecamy

Co najbardziej wpływa na zużycie paliwa? Główne powody rosnących kosztów

Co najbardziej wpływa na zużycie paliwa? Główne powody rosnących kosztów
/
/
Dobre życie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ostatnie miesiące to czas, kiedy ceny paliw znacząco wzrosły, przez co temat zużycia paliwa stał się bardzo popularny. Warto wiedzieć, że istnieją sposoby na to, by obniżyć zużycie paliwa w czasie jazdy i naprawdę wiele zaoszczędzić. Dzięki stosowaniu się do poniżej przedstawionych metod można zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 30%.

Uważna jazda na drodze – jak zmniejszyć zużycie paliwa?

Warto wiedzieć, że na zużycie paliwa wpływa płynność i sposób jazdy. Doskonałym sposobem na zmniejszenie zużycia paliwa jest stopniowe hamowanie i ruszanie. Noga na pedale gazu powinna tworzyć minimalny nacisk, by zużycie paliwa nie wzrosło. Przykładowo jeśli widzisz światła zmieniające się na czerwone, zacznij stopniowo i powoli zwalniać. Dzięki temu samochód zatrzyma się bez konieczności gwałtownego hamowania. Możliwe, że Ci się poszczęści i zanim dojedziesz do sygnalizacji, światło zmieni się na zielone, dzięki czemu nie będziesz musiała nadawać pojazdowi prędkości po całkowitym wyhamowaniu.

Prędkość jazdy wpływa na zużycie paliwa

Zużycie paliwa zależne jest również od prędkości, jaką osiąga samochód. Im wyższa prędkość, tym większe zużycie. Warto wiedzieć, że większość samochodów ma minimalne zużycie paliwa do 85 km/h. Nowoczesne samochody dostępne obecnie na rynku dostosowane są do szybszej jazdy, dzięki czemu w ich przypadku minimalne zużycie sięga do momentu, aż pojazd osiągnie 120 km/h. Wydawać się może, że szybka jazda jest lepsza, ponieważ szybciej dotrzemy do wyznaczonego celu. Jednak za taką podróż przyjdzie nam zapłacić po prostu więcej. Przekraczając wyżej wymienione progi prędkości, można znacząco zwiększyć zużycie paliwa. Lepiej więc zachować rozsądną prędkość i oszczędzić na paliwie. Po pierwsze szybka jazda nie jest bezpieczna, a po drugie generuje znacznie większe koszty.

Zachowanie na postoju – sposoby na ograniczenie zużycia paliwa

Wiele osób nie wyłącza silnika na postoju. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ samochód stojący na jałowym biegu może zużywać nawet 0,9 l / 100 km. Lepszym i tańszym rozwiązaniem jest po prostu zgaszenie silnika. Warto również podkreślić, że za stanie na parkingu z włączonym silnikiem można dostać mandat. 

Klimatyzacja może zwiększyć zużycie paliwa

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale korzystanie z takich udogodnień jak klimatyzacja może znacząco zwiększać zużycie paliwa. Okazuje się, że przy włączonej klimatyzacji zużycie paliwa może wzrosnąć o 1 l / 100 km. Jeśli więc pogoda na zewnątrz na to pozwala, warto wyłączyć klimatyzację, by zmniejszyć zużycie paliwa. Podobnie działają inne udogodnienia. Zużycie paliwa może wzrosnąć, jeśli decydujemy się na stosowanie:

  • automatycznego podgrzewania szyb w samochodzie – dotyczy to zarówno przedniej i tylnej szyby, jak i lusterek;
  • automatycznego otwierania i zamykania okien.

To momenty, w których zużycie paliwa może wzrosnąć, a są to udogodnienia, bez których zazwyczaj można się obyć. Warto nieraz wyłączyć dodatkowe – w danej chwili niepotrzebne – funkcje w samochodzie, by zaoszczędzić na paliwie, którego cena może zaskakiwać.

Stan techniczny samochodu wpływa na poziom zużycia paliwa

Nie można zapomnieć o tym, że na zużycie paliwa wpływa również stan techniczny samochodu. Jeśli pojawi się problem z ustawieniem podwozia lub tłokami hamulcowymi, poziom zużycia paliwa może wzrosnąć. Dodatkowo na zużycie paliwa wpływają filtry powietrza i świece zapłonowe. Jeśli w Twoim samochodzie zużycie paliwa nagle wzrosło, warto upewnić się, czy nie jest konieczna ich wymiana lub szybka naprawa.

Dodatkowe obciążenie w samochodzie zwiększa zużycie paliwa

Im większy ciężar wiezie samochód, tym większe jest zużycie paliwa. Jeśli w samochodzie jest kilku pasażerów, zużycie paliwa będzie większe niż zazwyczaj. Dodatkowy bagaż lub zakupy również mogą wpływać na poziom zużycia paliwa. Jeśli istnieje taka możliwość, wyciągnij z samochodu niepotrzebny balast.

Wiesz już, co wpływa na poziom zużycia paliwa, więc będziesz od tej pory świadoma, czego powinnaś unikać i jak nieco zaoszczędzić. Dzięki stosowaniu się do wyżej wymienionych porad jesteś w stanie zadbać o to, by zużycie paliwa było niższe.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Internetowy dom aukcyjny – co możesz tam znaleźć
/
Internetowy dom aukcyjny – co możesz tam znaleźć
Internetowy dom aukcyjny to miejsce, gdzie można znaleźć szeroki wybór unikalnych przedmiotów.
/
Odkrywanie sekretów szczęścia: nauka cieszenia się drobnymi rzeczami
Artykuł, który pokazuje, jak cieszyć się małymi rzeczami w życiu i wykorzystuje naukowe metody do odkrywania tajemnic radosnego życia.
Jak naturalne składniki wpływają na efektywność odżywek dla sportowców?
/
Jak naturalne składniki wpływają na efektywność odżywek dla sportowców?
Dowiedz się, jak naturalne składniki wpływają na skuteczność odżywek dla sportowców, pozwalając na lepszą regenerację i wydajność treningów.